Exklusivt råbocksrevir i Oxfordshire i södra England med vacker natur och enastående trofékvalitet. Årligen fälls upp till 150 bockar, varav 40–50 % uppnår medalj. Här förenas klassisk engelsk natur med exceptionell trofékvalitet. Ett självklart val för jägaren som drömmer om stora och kraftiga råbockar.
4 dagar från SEK 20.995:-
Exklusiv råbocksjakt i hjärtat av Oxfordshire
Vi disponerar ett mycket starkt råbocksrevir på hela 20 000 hektar strax söder om Oxford. Här fälls årligen mellan 90 och 150 bockar och kvaliteten talar för sig själv. Omkring hälften uppnår medalj och hela 15 till 20 bockar når guldmedaljnivå varje år.
Det är med andra ord ett verkligt topprevir med exceptionella möjligheter till medaljtroféer.
Klassiskt sydengelskt jaktlandskap
Terrängen är typiskt sydengelsk med en vacker variation av skogsområden, jordbruksmark och öppna ängar. Denna kombination skapar en idealisk biotop för rådjuren, vilket tydligt återspeglas i områdets imponerande trofékvalitet.
Attraktiva trofépriser
Även om priset för jakt och boende kan verka högt vid första anblicken uppvägs detta till stor del av mycket rimliga troféavgifter. Exempelvis kostar en bock på 500 gram cirka 19 800 DKK, vilket gör området mycket attraktivt för jägare med fokus på kvalitet.
Praktisk information
På grund av de stränga engelska reglerna för förvaring och hantering av vapen rekommenderar vi starkt att hyra gevär direkt på reviret. Det säkerställer en enkel och problemfri jaktupplevelse.
April – 31 oktober
De bästa perioderna är vårjakten i april och maj samt brunsten i juli och augusti, då aktiviteten är som störst.
Jakten genomförs med personlig jaktledning 1:1, vilket ger optimala förutsättningar för att välja ut och fälla rätt bock. Den nära dialogen mellan jägare och guide säkerställer en målmedveten och professionell jaktupplevelse med fullt fokus på troféns kvalitet.
Jaktguiderna ansvarar för upphämtning och avlämning vid hotellet, varefter ni kör ut till respektive jaktområden. Varje guide har djupgående kunskap om sitt område och vet exakt var de starkaste bockarna håller till. Det skapar trygghet under jakten när man vet att man rör sig tillsammans med mycket erfarna personer som känner terrängen i detalj.
Inför säsongen har guiderna lagt ner ett omfattande arbete på att lokalisera de territoriella bockarna. De har god överblick över vilka bockar som ingår i årets avskjutningsplan, och jakten bedrivs med fokus på selektiv och ansvarsfull förvaltning.
Jakten sker främst som vakjakt, där tålamod och timing spelar en avgörande roll. Smygjakt förekommer endast i begränsad omfattning, vilket gör området särskilt attraktivt för jägare som uppskattar den klassiska och effektiva vakjakten framför långa smygjakter.
Detta revir passar jägaren som har en tydlig ambition att fälla sitt drömtrofé och som önskar en välorganiserad jakt med fokus på kvalitet, selektion och hög framgångsgrad.
Vi har i Oxford et stærkt bukkerevir på 20.000 hektar umiddelbart syd for Oxford. På reviret nedlægges der hvert år 75-100 bukke, hvoraf ca. halvdelen opnår medalje og hele 15-20 af dem opnår guldmedalje! Der er med andre ord tale om et virkeligt medaljebukkerevir. En 500 g. buk koster omkring dkk 10.000,-, en meget attraktiv pris. Jagten foregår...
Läs mer
Selv om vi har betalt for vores jagttur til England,vil jeg gerne sige tak for en kanon tur. Det var anden gang vi var Oxfordshire og det var anden gang jeg fik en
Red Letter Day,det siger noget om kvaliteten på due jagten, 120 duer. Man læser altid at man skal være tilfreds med 30 duer om dagen,vi fik 270 duer 2 mand på 3 dage så det må man sige at være i orden.
Man skal også tænke på vejret,duerne er svære at have med at gøre om vinteren ind på en ny høstet mark.Vi havde også 3 dage på muntjac og der må man også sige at de kunne levere varen,Ole min jagtmakker skød en muntjac på 12cm som nok bliver målt op til guld,jeg skød selv en på 4cm og en muntjac hun, som er lige så spændende som at jage bukken.Den ene aften havde jeg 5 muntjac hunner omkring mig,så kun lige et glimt
af bukken,så den overlevede.
Det vrimlede med råvildt på området,skød 2 råer den anden aften og den sidste morgen var jeg heldig at nedlægge en då. Vi boede på et gammelt hyggeligt hotel i landsbyen,som bare kunne lave mad og så er det billigere end i danmark.Vejret var godtså man må sige at det hele klappede.
MVH
Jan Frederikshavn

0-370 gram £1.95 pr. gram
371-420 gram £2.75 pr. gram
421-500 gram £3.30 pr. gram
501-600 gram £4.40 pr. gram
Over 601 gram £4.95 pr gram
Tillägg for bock över 6-tacker = £110 per tack
Priset på denna resa är under förhandling, då vi avvaktar och tar hänsyn till kursändringar, och det slutliga priset för resan kommer att avtalas närmare.