Brunstjakt i Polen – All början är svår

En uppdatering från de första grupperna på årets brunstjakter i Polen – med fina och unika bockar, spännande jaktsituationer och många härliga upplevelser i bagaget.

De varma sommardagarna och flera ännu oskördade fält har krävt extra tålamod och gott jaktmannaskap. Men när bocken till slut svarar på lockandet och kliver fram är det just det som gör brunsten så intensiv och oförutsägbar.

Vi går nu in i den sista fasen av brunsten, och från flera av de polska jaktmarkerna rapporteras det om högbrunst. Det ser därför lovande ut för de grupper som fortfarande är på plats eller snart reser mot Polen.

Fler bilder och återkopplingar är på väg från både Polen och andra jaktmarker runt om i Europa – så se fram emot kommande jaktuppdateringar!

Fortsatt skitjakt!





Erbjudande på jaktresor

Gör som 1000-tals andra jägare

Anmäl dig till nyhetsbrevet och få rese erbjudande samt jaktrelaterade nyheter direkt i inkorgen

  • Erbjudande på jaktresor
  • Information om jakt i utlandet
  • Exklusiva återbudsresor